Ahoj, moje jméno je Standa Chudoba, jsem maturitní fotograf z Jičína, kterému před objektivem prošlo kolem tisícovky maturantů, a tohle je 8 rad, jak fotit maturitní ples.

1/ Buďte všude a včas

Maturitní ples je velmi náročná disciplína, při které je třeba pořídit (1) hodně fotek (2) pro hodně lidí (3) v hodně rozdílných situacích (4) a z hodně různých pozic. Při focení maturáku se fotograf nezastaví a jeho úkolem je být všude a být připraven.

TIP💡Předem si nechávám zaslat program s časovými údaji a před plesem si všechna důležitá místa projdu a prohlédnu, zejména, když na některém místě fotím poprvé.

2/ Nepodceňte přípravu

Než ples začne, je dobré vědět, jak přesně oficiální program probíhá. Kde kdo stojí, kudy jde a kde skončí. Jako fotograf maturitních plesů jsem už fotil v Hradci Králové, Jičíně, Liberci, Mladé Boleslavi, Semilech, Kolíně, Praze, Hořicích nebo Nové Pace. Z vlastní zkušenosti tak vím, že každá škola úvodní nástup a šerpování pojímá vlastním způsobem a je tak důležité znát celou režii předem.

TIP💡Na maturitní ples jezdím dřív a průběh plesu ještě jednou proberu s maturantem nebo maturantkou, kteří si mě objednali.

3/ Domluvte se s moderátorem

Moderátor je ten, kdo program řídí a vy se tak musíte pohybovat v časových mantinelech, které nastolí. Šerpování je vážně mazec a vašim úkolem je vyfotit nejlépe několik snímků z červeného koberce, šerpování a následně maturitní portrét. Ne každý moderátor je profesionál a ne každý ví, že na tuto sérii fotek je potřeba určitý čas a není možné, aby zval na pódium další maturanty, když vy ještě fotíte maturanta s šerpou. Právě tahle série fotek je na plese nejdůležitější. Nezapomínejte na to.

TIP💡Před každým plesem se moderátorovi připomenu a vysvětlím mu výše popsané řádky z pohledu fotografa. I tak se ale občas nechá unést atmosférou, žene rychlost dopředu a já na něj přes hlasitou hudbu musím křičet, aby zpomalil. Je to ale věc nezbytná, maturantům tyhle fotky odevzdat prostě musíte. Nestyďte se a zvyšte hlas, fotky jsou vaše zodpovědnost.

4/ Slušný objektiv je třeba

Jakým objektivem fotit maturitní ples? Údajně už to řekl Oscar Wilde, ale v Česku tahle slova známe především z úst Miroslava Donutila: “Mám jednoduchý vkus. Spokojím se vždy jen s tím nejlepším.” A tak je to i s objektivem na maturiťák.

Pro co nejlepší výstup je třeba co nejrychlejší objektiv s co nejlepší světelností. V kulturácích není tolik světla a odevzdávat rozmazané nebo zašumělé fotky určitě nechcete.

Pokud fotíte na zrcadlovky s menším snímačem APS-C, je světelnost 1.8 takřka nutností. Posloužit může pevná 35/1.8, ideálním společníkem se pak zdá být zoom 18–35/1.8.

Držíte-li v ruce bezzrcátko nebo full-frame, lze na maturitním plese bez většího strachu i více přiclonit. Všestranný objektiv 24–70/2.8 s pevnou 35/1.8 nebo 50/1.8 můžete na parketu dirigovat jako slušný orchestr.

TIP💡 Osobně na plesech fotím bezzrcátkovým systémem Z od Nikonu. Po ruce mám právě 24–70/2.8, 35/1.8 a 50/1.8.

5/ Střídejte ohniska

Tohle pravidlo platí pro všechny reportáže. Ples se sice dá dobře odfotit jedním pevným sklem, ale pokud se ve fotkách střídá krásný bokeh společně s širokými záběry naplněného sálu, kapely a půlnoční pařby, teprve pak je to maturák par excellence.

TIP💡 Oficiální program je 2–3hodinová jízda, při které věřím svému Zetkovému 24–70/2.8. Po oficiálním programu skla střídám.

6/ Blesk s sebou

Se stále lepší technikou si jako fotografové maturitních plesů můžeme dovolit pořád více. A to třeba fotit maturitní ples bez blesku.

Sám na plesech fotím na bezzracátkový systém Z od Nikonu, takže mám to štěstí, že moje technika zvládá ve špatně osvětlených sálech fotit i bez přidaného světla.

Na maturáky ale přesto blesk stále beru. Proč? Protože fotky jsou tak lepší, šťavnatější a prakticky bez šumu.

Nestavím se ale ani na jednu stranu barikády. Nejsem jeden z těch, kdo budou tvrdit, že blesk na plese nepotřebují, ani nebudu ten, kdo ho za celý večer nesundá ze sáněk. Jsou situace, kdy je lepší scénu přiblesknout a zároveň situace, kdy je lepší blesk na chvíli vypnout.

TIP💡Jak poznat, kdy fotit s bleskem a kdy bez něho? Jak už jsem psal na začátku, maturitní plesy jsou extrémně náročná disciplína. Rozhodnutí, zda zrovna použít blesk, je zejména o citu, zkušenostech a možnostech na daném místě. Vždy ho zapínám na maturitní portrét i fotky s rodinou nebo kamarády. Momentky nebo hodně osvětlené scény jedu bez něho, při předtančeních a půlnočkách střídám obě varianty.

7/ Používejte rychlé karty

Focení na maturitním plese je často rychlá střelba a ultra-mega-super rychlé karty jsou nezbytností. Musíte vědět, co se ve vašem foťáku zrovna děje a ne čekat, až se fotky uloží.

TIP💡Moje Zetko od Nikonu baští mega rychlé a taky mega drahé XQD karty. U SD kart volte nejvyšší řady s rychlostí čtení i zápisu (!) kolem 100 mb/s.

8/ Nezapomínejte na detaily

Vedle nejdůležitějších fotek z průběhu oficiálního programu nezapomínejte na detaily a nezbytné součásti plesu. Zachyťte prostory, výzdobu, světelnou atmosféru, kapelu, moderátora, pařící učitele a popíjející skupiny na baru. “Focení úžasných příběhů” a podobné abstraktní žvásty jsou klišé, nad kterým při pročítání foto webů v duchu kroutím hlavou. Maturitní ples ale i přesto je (stejně jako svatby) večer, který musíte přes objektiv odvyprávět tak, aby z fotek atmosféra celého večera promlouvala i roky poté.

TIP💡Foťte to, co jste jako maturanti chtěli mít na vlastních fotkách + všechno to, s čím si maturanti při přípravě museli dát velkou práci + všechno to, co utváří atmosféru večera.

Standa Chudoba  – svatební fotograf a fotograf na maturitní ples
Fotím především v okolí Prahy, Hradce Králové, Pardubic, Liberce, Mladé Boleslavi nebo Jičína, přijedu za vámi ale kamkoliv. Nejčastěji do terénu vyrážím jako svatební fotograf nebo fotograf maturitních plesů, zajímám se ale i o další disciplíny včetně kreativní fotky a grafiky. Důraz kladu na technickou kvalitu a dokonalé barvy.

📷 Jsem Nikonista tělem i objektivem, ⚽ moje fotbalové srdce patří Liverpoolu 👨‍💻 a píšu blog. Pokud se chcete na cokoliv zeptat, napište mi na Instagramu, Facebooku nebo na e-mailu.

TAGY / fotograf na maturitní ples, maturitní fotograf, fotograf maturitního plesu, fotograf na ples, fotograf Jičín, fotograf Hradec Králové, fotograf Pardubice, fotograf Semily, fotograf Liberec, fotograf Mladá Boleslav, fotograf Turnov, fotograf Hořice, fotograf Nová Paka, fotograf Praha, jak fotit ples, focení maturitního plesu